تبلیغات
چَــمـتـا - تهاجم به هنر معماری اسلامی

تهاجم به هنر معماری اسلامی

دوشنبه 2 آبان 1390  12:58 ق.ظ

نوع مطلب :هنر ،

تهاجم به هنر معماری اسلامی

هر گاه، گذرم به جاده شمال می افتد. با دیدن كارگاه های ساخت گلدسته ها و گنبد های فلزی - كه عاری از هرگونه هنر و زیبائی است و تعداد آن نیز  متاسفانه بیشمار شده است - خونم به جوش می آید. آخر كسی نیست جلوی  این هجمه آشكار و بی رحمانه به هنر اصیل اسلامیمان را بگیرد؟  معماری اسلامی به جهت شكوه و عظمت و اوج زیبائی و هنر _ كه بیشتر در مساجد و حرم ائمه معصومین و امام زادگان نمود دارد _ از جایگاه ممتازی  در جهان برخوردار است.معماری اسلامی تجلی ناب هنر دینی و مذهبی است که  هر گوشه ای از آن بیانگر راز ورمزهای پیچیده ای است . مناره ها و گلدسته های آفریده شده توسط هنرمندان متعهد و مسلمان ایرانی ، با رنگها و نقش ها ی شگفت انگیز و ماهرانه ،نشاگر تبحر ، ذوق سرشارهنری و تعهد معنوی کسانی است که وجود خود را عاشقانه وقف طراحی و ساخت بناهای بی نظیری نمودند كه پس  از گذشته سالهای سال چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.

در باب اهمیت هنر معماری اسلامی همین بس که تیتوس بورکهارت محقق و پژوهشگر آلمانی گفته است : اگر کسی ناگزیر شده که به پرسش «اسلام چیست؟» پاسخ گوید، کافی است به یکی از شاهکارهای هنر اسلامی، مانند مساجد جهان اسلام اشاره کند.»

حال با این توصیف چطور؟و با چه مجوزی؟_ به اصطلاح _ صنعت كاران مازنی به خود اجازه دادند، به بهانه مقرون به صرفه بودن  و یا هر دلیل دیگری ، دست به ساخت  انبوه اینگونه از گلدسته ها بزنند و در ساخت آن ذره ای ذوق و هنر به بکار نبرند.

به اعتقاد بنده این  گلدسته ها نمونه ی  كاریكاتوری گلدسته ها اصیل بناهای مذهبی ما هم نیستند.  متاسفانه در اقصی نقاط کشور نمونه های آن دیده می شود که ترکیبی بسیار زشت و زننده دارند و  ساحت مقدس هنر اسلامی را خدشه دار کرده اند. 

جای تعجب دارد ! كه چرا مسئولان فرهنگ و هنر كشور و یا هنرمندان و معماران برجسته و ممتاز ، چشم خود را بر این تهاجم هنری بسته اند و سكوت اختیار كرده اند!!!


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 22 آذر 1391 | نظرات ()

برچسب ها: تهاجم هنری ، تهاجم فرهنگی ، گلدسته های فلزی ، صنایع فلزی گنبد و گلدسته ، تهاجم به معماری اسلامی ، عموزادی ، چمتا ،