تبلیغات
چَــمـتـا - «گرافیتی» چیست ؟

«گرافیتی» چیست ؟

یکشنبه 20 اسفند 1391  09:53 ق.ظ

 هر ساله با فرا رسیدن ایام دهه فجر، یکی از المان های دوران انقلاب که در پوسترها، تصاویر، ویژه برنامه و ... مورد استفاده قرار گرفته و یادآوری می شود، شعار "مرگ بر شاه" است که "شاه" نوشته شده در انتهای آن، واژگونه تصویر شده است؛ شاید این دیوار نگاره را بتوان مشهور ترین گرافیتیِ مدرن در کشورمان دانست.

گرافیتی یا به ترجمه مفهومی ارائه شده از آن، "دیوار نگاره"، هنری به ظاهر امروزی است که به مدد ویدئو کلیپ های گوناگون به شدت محبوب شده و دست کم در میان جوانان، طرفداران پر و پا قرصی یافته است تا جایی که برخی ترجیح می دهند دیواری از اتاقشان را به آن اختصاص داده و حتی در ازای پرداخت مبلغی، یک گرافیتی منحصر به فرد و خاص برای خودشان دست و پا کنند اما شاید عجیب باشد که بدانیم این مظهر زندگی شلوغ امروزی ریشه ای به قدمت اختراع خط و فراگیر شدن آن در حوزه تمدن (با توجه به اینکه شروع تمدن را با اختراع خط یکی می دانند)، یعنی جایی حدود ایران و عراق امروزی، مربوط بوده و به نوعی، ملی محسوب می شود.

گرافیتی در مفهوم امروزی یعنی نوعی نگارگری بر دیوارها (و حتی مواردی سقف!) اماکن عمومی؛ به نوعی که دایره گسترده ای از مفاهیم در آن مورد استفاده قرار گرفته و گاه حتی خلق یک قلم خاص (همان فونت) را نیز می تواند در بر بگیرد. به این صورت که یک واژه یا ترکیبی از واژگان مختلف که شاید معنایی بسیار ساده را به ذهن متبادر می کنند را به گونه ای به تصویر می کشند که سادگی تبدیل به نوعی پیچیدگی هنری و رازآودگی منجر می شود. شعاری که در ابتدا به آن اشاره کردیم، بارز ترین مثال از این دست گرافیتی هاست که شاید خواسته انقلابیون، همان سرنگونی شاه، بارزترین مفهومی است که از آن برداشت می شود.

خرابه های تهران

البته گرافیتی بیشتر در حوزه ترسیم اشکال و انتقال مفاهیم شناخته می شود تا نوشتن واژگان به رسم الخط های مختلف و حتی خلق قلم های جدید؛ اینجاست که ریشه بسیار آشنای باستانی آن متجلی شده و اگر سنگ نبشته های غارهای باستانی به یادمان نیاید، دست کم تصاویر چهره های مختلف که با استفاده از شابلن روی دیوارهای مختلف نقش بسته اند، تصویری آشنا به دست می دهد که باز انواع و اقسام آن را در حاشیه انقلاب 57 و بازخوانی آن در سالهای متعدد به یاد خواهیم آورد.

پر واضح است که چنین هنری به مرور زمان دچار تغییر و تحول های بسیاری شده و تحت تاثیر زمان و به تناسب ظرف مکانی خاصی که خالقان گرافیتی در آن قرار گرفته اند، به مرور زمان متنوع شده است تا جایی که به گواه گرافیتی های متعدد دور و اطرافمان، دست کم انواع روش های اجرا و حتی سبک های مختلف در انتقال مضامین به چشم بسیاری مان آشنا خواهد بود.

(این ابر گرافیتی در اسپانیا، فارغ از خلاقیتی که در بر گرفته، می‌تواند بهترین پوششی باشد  برای محو کردن یک ساختمان متروکه)


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:یکشنبه 20 اسفند 1391 | نظرات ()

لینك های مرتبط: «گرافیتی» غیر قانونی است مگر به سفارش مسئولان! ،
برچسب ها: عموزادی ، چمتا ، رضا عموزادی ، هنر محیطی ، گرافیتی ،