تبلیغات
چَــمـتـا - آیا مشكلات مازندران از پایتخت است ؟

آیا مشكلات مازندران از پایتخت است ؟

دوشنبه 19 فروردین 1392  01:55 ب.ظ

نوع مطلب :هنر ،

با توجه به نظرسنجی های به عمل آمد سریال پایتخت (2) در ایام تعطیلات نوروزی یكی از سریال های پربیننده و پرمخاطب سیما بوده است. سازندگان این سریال توانسته اند به خوبی برخی از پیام های اخلاقی، معضلات و مشكلات اجتماعی را در قالب طنز به تصویر بكشند. مفاهیمی نظیر صفا، صمیمیت، صداقت، گذشت،فداكاری،همدلی،احترام به والدین و ... با ظرافتی مثال زدنی دراین مجموعه قابل فهم و درك بود. به جرات می توان این سریال را از معدود كارهای موفق صدا و سیما به شمار آورد.

اما آنچه باعث واكنش تند برخی از مسئولان استان مازندران به خصوص نماینده محترم مردم ساری (آقای دامادی) گردیده است استفاده از گویش و لهجه مازندرانی است كه آن را نوعی توهین و تمسخر قلمداد كردند.

بنده بعنوان یك مازندرانی _ همچون بسیاری از شهروندان و هموطنان فهیم و عزیزم _ شب های زیبای تعطیلات نوروزی  را به همراه خانواده ساعات شادی را با این سریال سپری كردم. در تمام این مدت نه تنها احساس بدی نداشتم بلكه از اینكه این سریال توانسته نظر عموم مردم كشورم را جلب نموده و  در این شرایط سخت و دشوار  اقتصادی شادی و نشاط را به خانه هایشان  ارمغان آورد بسیار خوشحال بودم.

انتظار می رود معترضین  در انتقاد و اعتراض به آثار فرهنگی و هنری سنجیده ، منطقی و علمی برخورد نمایند و از دایره حق و انصاف خارج نگردند. چگونه است تا به حال كسی نسبت به تولید برنامه های بی محتوا و هجو مركز مازندران  كه شخصیت های نظیر نوروز و برهان ... به لودگی هر چه تمامتر  بنیان های فرهنگی مازندران را به سخره گرفته اند، واكنش نشان نداده است ؟ استفاده از لهجه و گویش در اینگونه آثار هنری به معنی مضحكه و مسخره كردن نیست بلكه تنها به جهت جذابیت قصه برای مخاطبان و بیان برخی آداب و رسوم میان اقوام از آن استفاده می شود.

قصه خانواده نقی سریال پایتخت، قصه شیرین و تلخ مردم نه مازندران بلكه تمام كشور ماست كه كمرشان در زیر بار مشكلات ناشی از بی تدبیری ها و بی مسئولیتی برخی از مدیران خم شده است. قصه ی صفا، صداقت یكدلی و یكرنگی مردم جامعه ی است كه علیرغم همه مشكلات اقتصادی  با قدرت ایمان و اعتقاد دینی و  وحدت و یكدلی، سربلند و پیروز بیرون می آیند. این سریال می توانست با هر لهجه و گویش دیگری تولید شود اما انتخاب استان مازندارن و گویش شیرین و جذاب  آن   نشان از حسن سلیقه كارگردان داشته و به نفع استان نیز بوده است.  چرا كه مازندران كانون توجه بسیاری از هموطنانمان در اقصی نقاط كشور و حتی خارج از كشور شده است. از سوی دیگر _ به اعتقاد بسیاری از اهل هنر و فرهنگ كشو ر_ پیام های نهفته در این مجموعه بسیار برجسته تر آن چیزی است كه نماینده محترم به آن  معترض شدند.  

از آثار مثبت  پخش این سریال همین بس كه  بالاخره پس از مدت ها یكی از نمایندگان مردم از مظلومیت، محرومیت، درد و رنج شهروندان عزیزمان در صحن علنی مجلس لب به سخن گشود! كه البته امیدواریم از روی خیر خواهی بوده باشد!!! اما هرگز فراموشمان نشود مشكلات این استان سریال پایتخت و پایتخت نشینان و صداو سیما نیست! چرا سعی می كنید این چنین سرپوش بر سوء مدیریت ها  و ناهماهنگی موجود در استان بگذارید؟  بهتر است مشكلات عدیده و پیچیده مازندران را در درون استان جستجو كنید كه چه خوش گفت :  از ماست كه برماست!


یادداشت فوق در پایگاه های اینترنتی  فرارو ، شمال پرس، شمال نیوز، شمال فردا، شبكه نیوز منتشر شد. 


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 | نظرات ()

لینك های مرتبط: تمسخر لهجه مازندرانی در رسانه ملی تاثربرانگیز است ، راز پربیننده بودن سریال پایتخت چیست؟ ، آیا مشكلات مازندران از پایتخت است؟ ،
برچسب ها: عموزادی ، چمتا ، رضا عموزادی ، پایتخت ، سریال پایتخت ، پایتخت 2 ، واكنش نماینده مردم ساری به پخش سریال پایتخت ،