تبلیغات
چَــمـتـا - نـگین فـروزان ملا محله (به مناسبت سالروز رحلت حضرت آیت الله حاج شیخ ابوالقاسم رحمانی خلیلی)

نـگین فـروزان ملا محله (به مناسبت سالروز رحلت حضرت آیت الله حاج شیخ ابوالقاسم رحمانی خلیلی)

یکشنبه 29 اسفند 1389  01:41 ق.ظ

نوع مطلب :خارج از دسته بندی ،

در هشت کیلومتری جنوب شرقی شهر ستان بهشهر از توابع استان مازندران منطقه ای با مناظر زیبا و دیدنی واقع گشته که در گذشته آن را خلیل محله می نامیدند و امروز به جهت گستردگی جمعیت و توسعه منطقه  به خلیل شهر نامگذاری گردید. خلیل شهر (خلیل محله) مشتمل بر هفت محله می باشد که هر محله به لحاظ اجتماعی و فرهنگی دارای ویژگی های منحصر به خود است. ملا محله از جمله محله های خلیل شهر است که از دیر باز مهد علم و عالم در منطقه بوده و با توجه به کثرت علما و روحانیون آنرا "ملا محله"  نامیدند.

در ابتدای ورود به ملا محله ی خلیل شهر مقبره ای با گنبد فیروزه ای همچون نگین انگشتری چشم ها را می نوازد. اینجا آرامگاه یکی از عالمان وارسته،  عارف و سالک  الی الله حضرت آیت الله حاج شیخ ابوالقاسم رحمانی خلیلی است.

 

روزگاری این مکان، مدرسه علمیه ای بود که این عالم ربانی، برای تربیت مشتاقان و  علاقه مندان به علوم دینی بنا نهاد. در آن ایام نه تنها طلاب بلکه ارادتمندان و مشتاقان حضرتش از اقصی نقاط به منظور کسب فیض از انفاس قدسی این عبد مخلص خدا پروانه وار گرداگرد وجود نازنینشان حلقه می زدند.

 حضرت آقا در نجف اشرف نزد علمای مبرز و به نام همچون آیات عظام سید محسن حكیم ، سید محمود شاهرودى ، سید ابوالقاسم موسوى خویى و میرزا هاشم آملى(رحمه الله علیهم اجمعین) به مدت 12 سال كسب فیض نمود و در سال 1338 ، با كسب اجازات متعدد اجتهاد از حضرات آیات  میرزا هاشم آملی، گلپایگانی، نجفی، مرعشی و امام خمینی(اعلی الله مقامهم الشریف)  به وطن بازگشت تا با کوله باری از علم و دانش به تعلیم و تربیت فرزندان این آب و خاک بپردازد.

 کسانی که حتی لحظه ای محضر شریف ایشان را درک کرده اند شیفته سجایای اخلاقی و کرامات این عالم ربانی شده اند. احدی را نمی توان یافت که به ملاقات آن عزیز رفته باشد و از حلاوت آن دیدار سخنی به میان نیاورده باشد. پیوسته لبخند به لب داشتند و با همه از  کوچک و بزرگ با رافت و مهربانی برخورد می کردند. ملجاء مستمندان و فقراء بودند و درب خانه  ایشان به روی همگان باز بود.

همه کسانی که ایشان را می شناختند به خوبی واقف اند که این  عارف فرزانه عاشق آل الله و همیشه ایام با قرآن مانوس بود. وارستگى ، سخاوت و قناعت ، تواضع و فروتنى ، تقوا و ورع  از دیگر سجایای اخلاقی ایشان محسوب می شد. و پیوسته به اذكار و اوراد علی الخصوص زیارت عاشورا و استغفار مداومت می ورزید.

در شان و مقام عرفانی ایشان همین بس که عارف بزرگ حضرت آیت الله علامه حسن زاده آملی(حفظه الله تبارک و تعالی) در کنار  پیکر مطهر ایشان فرمودند :"آیت الله رحمانی خلیلی در آفاق بسرمی بردند و ما در انفس"

 نحوه ارتحال آن عالم جلیل القدر نیز حکایت از اوج  اخلاص و حالات عرفانی ایشان دارد. گویند: معظم له در سن 72 سالگی(یکشنبه 27 اسفند 74 )، طبق عادت همیشگی،  نیمه شب برای  انجام تهجد و نماز صبح از بستر به پا می خیزند و پس از انجام فرائض، در حین خواندن زیارت عاشورا ندای حق را لبیک می گویند و به دیدار حق نایل می گردند.

آری امروز پانزده سال از عروج ملکوتی آن عالم و عارف وارسته می گذرد و همواره نام و یاد آن فقید سعید بر دل و جان مشتاقانش باقی است. روحش شاد و روانش پر رهرو باد.


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:یکشنبه 6 مهر 1393 | نظرات ()

لینك های مرتبط: رحمانى خلیلى ،
برچسب ها: حضرت آیت الله رحمانی خلیلی ، حضرت آیت الله حاج شیخ ابوالقاسم رحمانی خلیلی ، عالمان و فرزانگان خلیل محله ، خلیل شهر ، نگین فروزان ملا محله ، عموزادی ، چمتا ،