تبلیغات
چَــمـتـا - حقیقت تلخ پایتخت

حقیقت تلخ پایتخت

جمعه 12 فروردین 1390  04:30 ب.ظ

نوع مطلب :فرهنگ ،هنر ،

نوروز امسال میهمان اقوام و بستگان و دوستان در مازندران بودم .  آنجا شب نشینی ها عموما مواجه بود با تماشای سریال "پایتخت". با شروع این سریال همه دور تلوزیون جمع می شدند و با خوردن آجیل و تنقلات ، با دقت و وسواس این مجموعه را می دیدند و كلی هم می خندیدند.  از آنجائیكه این سریال با گویش خاصی از مازندران ساخته شد لذا مورد توجه  بسیاری از خانواده ها قرار گرفته به نحوی كه حتی برخی از دیالو گ ها تكه كلام بسیاری از مازندرانی شد  مانند "نقی نــاهــار نخردمـه"

با توجه به اینكه این سریال را در جمع های مختلفی  از مازندرانی ها تماشا كردم. نظرات ودیدگا ه های آنان بعد از دیدن سریال برایم جالب بود. برخی معتقد بودند كه این سریال، شعور و فرهنگ اصیل مازندرانی ها  را به تمسخر گرفته و آن را توهین تلقی می كردند. برخی دیگر  به این موضوع نگاه مثبتی داشتند و می گفتند : این سریال صفا صمیمیت و صداقت مردمان مازندرانی را به نمایش گذاشته است. عده ای نیز بر این باور بودند كه اساسا دستمایه قرار دادن گویش ها و لهجه ها قومیت ها برای خنداندن مردم كاری اشتباه و به دور از تعالیم اسلامی است.

بنده نیز  قصد نقد و بررسی سریال را ندارم . اینكه لهجه مازنی در این سریال به تمسخر گرفته شده یا خیر ؟ و یا اینكه چقدر سیروس مقدم كارگردان این فیلم در رساندن پیام  اصلی سریال كه همان بیان معضلات و مشكلات شهر های بزرگ و تشویق مردم به سكونت در شهرستانها موفق بوده یا خیر؟ اینكه به بهانه ی به تصویر كشیدن صفا و صمیمت خانواد های شهرستانی در این فیلم برخی از اعتقادات آنان زیر سئوال رفته یا نه ؟ موضوعی است كه در فرصتی دیگر باید به آن پرداخته شود.  اما آنچه كه مسلم است قصه پایتخت قصه تنها مازنی ها نیست قصه درد و رنج همه مردمان عزیز كشور من است. حكایت  خانواده های پاك، سالم و اصیل و با عاطفه ایرانی است. فریاد تلخی است از ناهنجاریها، معضلات و مشكلات جامعه ی من. خانواده "نقی" حقیقت جامعه ماست كه قابل انكار نیست. اگر چه با دیدن این سریال می خندیدیم اما این خندیدن از روی شادی نبود بلکه خنده تلخی بود بر  دردها و رنج ها.

"در همین زمینه دوستم خوبم علیرضا كیاسری نقدی نوشته است كه با كلیك بر روی «
ییلاقستان » آن را بخوانید"

نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 22 آذر 1391 | نظرات ()

لینك های مرتبط: بی مهری رسانه ملی به اقوام ایرانی ، من یک مازندرانی پایتخت نشین هستم ... ،
برچسب ها: حقیقت تلخ پایتخت ، فریاد تلخ سریال پایتخت ، سریال پایتخت ، نقدر سریال پایتخت ، عموزادی ، چمتا ،