مدیریت شهری، تصمیمات خلاقانه!

سه شنبه 24 دی 1392  01:10 ب.ظ

نوع مطلب :گزارش و خبر ،

 
"این تصاویر مربوط است به چهار راه ولی عصر  یكی از پر رفت و آمد ترین و شلوغ ترین خیابان های  پایتخت (بعد از افتتاح زیرگذر ) كه بیانگر تصمیمات  بدون مطالعه و كارشناسی مسئولان شهری است كه مشكلات فراوانی را برای شهروندان فراهم ساخته است "

به خاطر دارم سالها قبل، وقتی كه اتوبوس ها شهری تندرو (BRT) راه افتاده بود، مسئولان حمل ونقل و ترافیك اقدام به ایجاد  "ایستگاه اتوبوسی" در چهار راه ولی عصر یكی از پر تردد ترین خیابان های پایتخت نمودند.  پس از مدت كوتاهی آقایان متوجه شدند با توجه به ازدحام مسافر در این خط،  1 ایستگاه پاسخگو نیست و خیلی زود  به فكرشان رسید با ایجاد 2 ایستگاه ،  از شلوغی خط جلو گیری كنند! به همین  منظور ایستگاه دیگری در آن طرف چهار راه به وجودآوردند!

مدتی گذشت ،تا مسئولان مترو  نیز به تكاپو افتادند  در جهت كاهش ترافیك و دسترسی آسان و سریع شهروندان به این منطقه اقدامی  اساسی نمایند . لذا پس از مطالعه فراوان، آمدند و درست در چند قدمی چهارراه  و دقیقاً رو به روی یكی از آن ایستگاه های شلوغ اتوبوس،  "ایستگاه مترو"  را راه اندازی كردند!! خب، فكر می كنید چه اتفاقی افتاد؟  گل بود، به سبزه نیز آراسته شد. تصور بفرمائید،  روانه شدن سیل خروشان جمعیت مترو سوار به طرف چهار راه  همزمان با پیاده و سوار شدن جمعیتی از مسافران اتوبوس ها و تاكسی ها باعث می شد یك بهم ریختگی و آشفته بازاری ایجاد شود كه نگو و نپرس! 

القصه، ترافیك بسیار سنگین خودرو ها از یك طرف و سردرگمی مردمی كه از سر و كول هم بالا می رفتند  از طرف دیگر،  مسئولان  را بر آن داشت تا طرحی نو در اندازند! این بار نیز كما فی السابق با كلی بررسی و مطالعه عمیق كارشناسی و مهندسی به این نتیجه رسیدند كه، دور تا دور چهار راه را تونلی حفاری كنند  و با ایجاد زیر گذری مدرن  مشكل به وجود آمده را حل نمایند. 

 خلاصه به هر قیمتی كه بود، پس از مدتها تحمل  سختی و مشكلات در تردد مردم ،  "زیر گذر" چهار راه ولی عصر با كلی هزینه و فیس و افاده افتتاح شد. و همه    خوشحال از اینكه تمام مشكلات بشریت چهار راه ولی عصر حل شده و همه مصائب با تدبیر و دور اندیشی! مسئولان شهری ختم به خیر شد.
 اما !   چند روز ی نگذشت كه  متحیرانه ! متوجه شدند مشكل دیگری به وجود آمد و حال باید بنشینند و  برای حل این مشكل جدید جلسه تشكیل دهند و راه حل مناسبی پیدا كنند! 

درد سر  تازه از اینجا شروع شد كه :  عقلای شهرداری! برای اینكه مردم را وادار نمایند حتما از زیر گذر استفاده كنند  نیاز به كار فرهنگی داشتند !برای همین در اولین فرصت دور تا دور این چهار راه را با فاصله ی زیاد"حصار آهنی" كشیدند  و همین فكر بكر ! باعث شد تا مسافرانی كه از تاكسی پیاده می شوند و یا عابرانی كه  میخواهند از تاكسی استفاده كنند به  ناچار و با مشقت فراوان باید از لا به لای نرده ها تردد نمایند!! به نظر، قصه ای پر ماجرای چهار راه شلوغ پایتخت، حالا و حالاها گریبانگیر مردم است!

برای دیدن عكس های بیشتر اینجا كلیك كنید.

نظیر  تصمیم های این چنینی در شهر تهران  بیشمار است ( از جمله  آن میتوان به احداث پیاده راه میدان شهدا تا میدان امام حسین  نام برد كه هنوز ساكنین آن با مشكلات تحمیل شده، دست و پنجه نرم می كنند). متاسفانه در برخی از طرح های عمرانی و ترافیكی شهر تهران، برخورد های سلیقه ای، بعضا بدون مطالعه و دور اندیشی باعث می شود علاوه بر اتلاف هزینه های گزاف و اصراف در بیت المال مشكلات فراوانی برای شهروندان ایجاد نماید. 

نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 25 دی 1392 | نظرات ()

لینك های مرتبط: آقای شهردار!! به كجا چنین شتابان ، نارضایتی شورای‌ شهری‌ها از معضلات زیرگذر چهارراه ولی‌عصر(عج) ،
برچسب ها: عموزادی ، رضا عموزادی ، چمتا ، افتتاح زیر گذر چهار راه ولی عصر ، ضعف مدیریت شهری ، مشكلات چهار راه ولی عصر ، تصمیمات خلاقانه ،


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic