از كجا بفهمیم نیازمندان خیابانی راست می گویند؟

یکشنبه 21 مهر 1392  09:07 ق.ظ

 

از تاكسی پیاده شدم، هنوز چند قدمی نرفته بودم  كه احساس كردم كسی صدایم میزند. آقا ! آقا ! برگشتم مردی میانسال به سمتم آمد و گفت : مسافرم، از شهر گنبد، استان گلستان برا ی  درمان بیماری به اینجا (تهران) آمدم. پول كافی برای برگشتن ندارم . نیاز به كمك مالی دارم. باور كنید گدا نیستم. كمكم می كنید؟

مانده بودم چه باید بگویم! نمی دانستم راست می گوید یا دروغ ؟ این اتفاق بارها  برای من پیش آمده بود.  گاهی در حد امكان كمك می كردم . گاهی نه، توجه ی نمی كردم. این بار هم با عذر خواهی از او به راه خود ادامه دادم .

احساس خوبی از عدم كمك رسانی به آن فرد نداشتم . روایتی از حضرت امیر المومنین علی علیه السلام یادم آمده بود كه فرمودند :«فقیر(نیازمند) فرستاده خدا به سمت شماست. اگر او را کمک کنید و حاجتش را برآورید، با خدا معامله کرده‌اید و مال خود را در راه خدا خرج کرده‌اید و اگر از کمک کردن به او خودداری کنید، از کمک و یاری به خدا ممانعت نموده‌اید.»  اما واقعا نمی دانستم با توجه به گسترش این افراد در جامعه و البته سوء استفاده‌هایی که گاها صورت می‌گیرد چه باید می كردم. اساسا از کجا بفهمم فرد تقاضا كننده راست می‌گوید یا دروغ؟ كلاهبردار است یا واقعا نیازمند و محتاج؟

این موضوع ساعاتی فكر م را به خود مشغول داشت ؟  تا اینكه در  جستجوی اینترنتی  حدیثی زیبا از پیامبر اكرم (ص) در این خصوص خواندم كه آرامم كرد. ایشان فرمودند:«به سائل بنگرید، اگر دلتان به حال او رقّت آورد عطایش دهید، که او راست می‏‌گوید.»میزان الحکمة: ۲۶۴


 


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:دوشنبه 27 آبان 1392 | نظرات ()

برچسب ها: چمتا ، عموزادی ، برخورد با گدایان ، از كجا بفهمیم گدا راست می گوید ، برخورد با متكدیان ، حدیث نبوی در مورد كمك به فقرا ،


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic