" ساری " شهری متفاوت از گذشته

شنبه 16 فروردین 1393  03:13 ب.ظ

نوع مطلب :گزارش و خبر ،

 

 اگر سالیان قبل در شهر ساری سكونت داشتی  و اكنون پس از مدتی دوری  ، در یك روز بهاری، به بهانه ی دیدار از خانواده و دوستان سیر و سفری كوتاه در شهر میكردی، قطع به یقین، تغییر و تحول را دركالبد شهر شاهد بودی. انگار همه چیز دستخوش تحول شده است.  رنگ و لعاب شهر جوری دیگری شده!   نه از آن نوعی كه بی چون و چرا از دنیای مدرنیته تاثیر پذیرفته باشد. خیر ! تغییری از جنس فرهنگ و سنت. گوئی میادین، پارك ها، معابر و خیابان ها با تو همنوا شده اند! شهر هارمونی زیبائی دارد.  حتی دیگر تیرهای چراغ برق نیز برایت جذابیت دارند! خلاصه حس خوبی داری! آنقدر كه احساست تو را مجبور می كند  بی تفاوت از این همه تغییر نگذری و چند جمله ی در چمتا از آن بنویسی.

فضای شهر ساری  نسبت به سالهای گذشته  چهره ی  متفاوتی به خود گرفته است. آثار گرافیك محیطی  در معابر و میادین، حال و روز شهر را دگرگون ساخته است. مجسمه هائی متناسب با فرهنگ  مازنی ، ایجاد نشانه های بصری زییای عید نوروز ، رنگ آمیزی و نقاشی های دیورای با استفاده از نگاره های ایرانی و اسلامی  همه و همه علاوه بر زیبائی محیط، بدون شك آرامش روحی و شادمانی برای شهروندان و مسافران فراهم می سازد. این آثار با جلوه ها ی هنری خود  بی درنگ هر رهگذری را به خود جذب نمود و  لحظه های خاطره انگیزی به همراه خواهد داشت.

این شهر با توجه به قدمت تاریخی و بعنوان مركز استان  از استعداد بسیاری بالائی برای جذب گردشگر برخوردار است. بافت شهری مناسب در كنار بازار و محله ها و ساختمان های قدیمی و طبیعتی دلنشین  بستر بسیار خوبی را برای طراحی شهری متناسب با هویت تاریخی و فرهنگی مازندران فراهم ساخته است.

خوش بختانه در سال های اخیر  مسئوالان شهری توجه خود را به این مهم متمركز ساخته اند و با اقدامات خردمندانه خود،  بر شكوه این شهر كهن و تاریخی افزوده اند. ضمن دست مریزاد به همه مسئولان و دست اندركاران . امید است در آینده با مطالعه دقیق فرهنگی و جامعه شناختی و با بهر مندی از خرد اساتید ،نخبگان و هنرمندان برجسته مازنی بر غنا و كیفیت این آثار در جهت معرفی اداب و سنن و مفاخر علمی و فرهنگی شهر ساری افزوده گردد.


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:شنبه 23 فروردین 1393 | نظرات ()

لینك های مرتبط: شبكه نیوز: "ساری شهری متفاوت از گذشته + تصاویر ،
برچسب ها: ساری ، المان های شهر ساری ، چمتا ، عموزادی ،


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات